kurumsal

Denetimler

 width=
GRS

GRS (Global Recycled Standard), geri dönüştürülmüş içeriklerin, gözetim zincirinin, sosyal ve çevresel uygulamaların ve kimyasal sınırlamaların gerekliliklerini belirleyen uluslararası, gönüllülüğe dayalı tam bir ürün standardıdır. En az %20 geri dönüştürülmüş (recycled) materyal içeren tüm ürünlerin işleme, üretim, paketleme, etiketleme ve dağıtımı ile ilgilidir. Amacı, geri dönüştürülmüş malzemelerin ürünlerde kullanımını artırmaktır. Koza Halı GRS kapsamında ürünler üretmektedir.

 width=
OEKO-TEX STANDART 100

OEKO-TEX® 1992’den beri tekstilin tüm üretim aşamalarında kullanılan ham, yarı mamul ve mamul ürünlerin ve aksesuarların kalitesi için küresel bir standarttır. OEKO-TEX 100 Standardı, etiketli tekstillerin çok çeşitli zararlı maddeler için laboratuvar testlerinden geçtiğini ve bu maddelerin içeriğinin OEKO-TEX Derneği tarafından belirlenen sınır değerlerin altında kaldığını tüketicilere açıklamayı amaçlamaktadır. Koza Halı OEKO-TEX sertifikalı ürünler üretmektedir.

 width=
Amfori BSCI

Amfori BSCI, küresel tedarik zincirlerinin sosyal performansının iyileştirilmesi amacıyla amfori tarafından 2003 yılında kurulmuştur. 11 temel ilkeyi içeren amfori BSCI Davranış Kuralları, Uluslararası Çalışma Örgütü, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Bildirgesi ve insan hakları alanında diğer önemli uluslararası ve ulusal düzenlemelerin çalışma standartlarına dayanmaktadır. Bağımsız denetçiler aracılığıyla, üreticilerin amfori BSCI Davranış Kuralları kapsamındaki değerlere ve prensiplere uygunluğu değerlendirilmektedir. Koza Halı, düzenli sosyal uygunluk denetimlerinden geçen Amfori BSCI üyesi bir üreticidir.

 width=
SEDEX / SMETA

SEDEX, dünyanın en önemli etik ticaret üyelik kuruluşlarından biridir. Global tedarik zincirlerindeki çalışma koşullarını sosyal, çevresel ve finansal açıdan iyileştirmeyi amaçlar. Tedarikçi firmaların sürdürülebilir bir iş ortamı yaratmalarını, çevresel duyarlılığını artırmasını, sosyal adalet ilkelerine uymasını teşvik eder. SMETA, SEDEX’in sosyal denetim metodolojisi olup tedarik zincirlerindeki çalışma koşullarını değerlendirerek şirketlere tedarikçi performansı hakkında bilgi sağlamaktadır. Koza Halı, SMETA denetimleri geçiren SEDEX üyesi bir kuruluştur.

 width=
SCAN

SCAN, Eylül 2014'te birçok endüstri lideri tarafından kurulmuş, ithalatçıların CTPAT uyumlu tedarikçi ve fabrika güvenlik denetimleri gerçekleştirmesine ve değerlendirmesine olanak tanıyan, üzerinde anlaşmaya varılmış tek bir güvenlik denetimi ve paylaşım platformudur. Tedarikçi Uyumluluk Denetim Ağı (SCAN), gizliliği korurken denetim tutarlılığını artırmaya, denetim maliyetlerini düşürmeye ve denetim sıklığını azaltmaya yardımcı olacak bir denetim paylaşım platformu olarak tasarlanmıştır. Koza Halı SCAN üyesidir.

 width=
Higg FSLM (SLCP)

Higg FSLM, firmaların denetim yükünü azaltmayı amaçlayan SLCP (Sosyal Uyum Projesi) değerlendirme sistemini benimsemiştir. Higg FSLM bir denetim değil doğrulama sistemidir. Tüketiciler, çalışma koşulları ve zincirin her aşamasında emek veren bireylerin hakları ve tüm sosyal uygunluk konularında şeffaflık talep etmektedir. Koza Halı Higg FSLM doğrulaması geçiren bir kuruluştur.